Niejednokrotnie rozpad małżeństwa prowadzi do ograniczenia kontaktów dziadków z wnukami – utrudniane są im kontakty telefoniczne a nawet zabraniane są odwiedziny. Dziecko staje się narzędziem w walce pomiędzy małżonkami. Czy w takiej sytuacji dziadkowie mogą uregulować kontakty z wnukami? Na szczęście przepisy prawa przewidują regulacje pozwalające na ustalenie kontaktów dziadków z wnukami i utrzymanie międzypokoleniowej więzi.
Wniosek o ustalenie kontaktów dziadków z wnukami
Dziadkowie w celu uregulowania kontaktów z wnukami mogą złożyć wniosek o ustalenie kontaktów. We wniosku należy szczegółowo określić jakich kontaktów domagają się dziadkowie. W zależności od relacji i więzi jaka łączy dziadków z wnukami mogą one polegać na kilkudniowych spotkaniach w miesiącu poza miejscem zamieszkania bądź w miejscu zamieszkania małoletnich. W niektórych sytuacjach żądanie może dotyczyć kontaktów telefonicznych, w tym godzin oraz częstotliwości prowadzenia rozmów telefonicznych. Ważne, by we wniosku szczegółowo określić zakres, sposób oraz godziny kontaktów. Wniosek powinien zostać również uzasadniony – najlepiej opisać sytuacje w której znaleźli się dziadkowie, wskazać jak wyglądały kontakty wcześniej, jak obecnie, co spowodowało, że kontakty odbywają się rzadziej.
Czy wystarczy samo pokrewieństwo ?
Samo pokrewieństwo nie wystarczy by wniosek o kontakty został uwzględniony przez Sąd. Istotny jest przede wszystkim pozytywny wpływ dziadków na wnuki, który przejawiać się może w wychowaniu oraz kształtowaniu dobrych wzorców u małoletnich. Jednocześnie dziadkowie powinni swoim zachowaniem wspomagać rodziców w prawidłowym wychowaniu dziecka, dlatego silny konflikt dziadków z rodzicami małoletniego i jednoczesne podważanie ich autorytetu przez dziadków, może stanowić przeszkodę w uregulowaniu kontaktów.
Gdzie można złożyć wniosek i ile to kosztuje?
Wniosek o ustalenie kontaktów z wnukami składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wnuków. Opłata od wniosku wynosi 100 zł, którą należy wnieść na rachunek bankowy sądu rejonowego do którego składany jest wniosek. Dowód takiej opłaty stanowi załącznik do wniosku.
Kto jest stroną postępowania?
We wniosku konieczne jest oznaczenie stron postępowania. Wnioskodawcami będą dziadkowie a uczestnikami wnuki oraz ich rodzice.
Czy sprawa w sądzie to jedyne wyjście ?
Przed złożeniem wniosku do sądu warto próbować rozwiązać spór polubownie. Jeżeli jednak dojście do porozumienia nie jest możliwe, konieczne będzie postępowanie sądowe.
