Groźba samobójstwa jako wyzwalacz decyzji o zawarciu małżeństwa
Przypadki, w których groźba wywołuje konieczność zawarcia małżeństwa, mogą przybrać skrajne formy, takie jak groźba samobójstwa. Jeżeli jedna ze stron stosuje takie środki psychicznego przymusu, zmuszając drugą osobę do zawarcia małżeństwa, sytuacja ta może być podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Groźba samobójstwa wywierająca presję na osobę składającą oświadczenie małżeńskie nie tylko wpływa na jej wolę, ale może stanowić powód do unieważnienia zawarcia małżeństwa, jeśli jest zrozumiana jako forma psychicznego przymusu.
Pozorność zawarcia małżeństwa
Kolejną przesłanką prowadzącą do unieważnienia małżeństwa jest tzw. pozorność małżeństwa. Jest to sytuacja, w której osoby zawierające związek małżeński, mimo formalnego złożenia oświadczenia przed urzędnikiem stanu cywilnego, nie mają zamiaru wywołania skutków prawnych w postaci zawarcia małżeństwa. Takie małżeństwo zawierane jest tylko dla pozoru np. w celu uzyskania korzyści podatkowych, ubezpieczeniowych lub innych przywilejów. Tego typu małżeństwo nie ma żadnej intencji prawnej i może zostać unieważnione, jeśli zostanie udowodnione, że zawarcie małżeństwa miało jedynie na celu oszustwo lub wykorzystanie określonych przywilejów.
Inne przypadki unieważnienia małżeństwa
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie można żądać unieważnienia małżeństwa w przypadkach, które miały miejsce po upływie pewnego czasu. Zgodnie z przepisami, o unieważnienie małżeństwa mogą ubiegać się tylko te osoby, które złożyły oświadczenie dotknięte wadą. Co istotne, roszczenie o unieważnienie małżeństwa może być wniesione tylko w określonych terminach – nie później niż po 6 miesiącach od ustania stanu wyłączającego świadome wyrażenie woli lub wykrycia błędu, a także nie później niż po 3 latach od zawarcia małżeństwa.
Wiele możliwości
Unieważnienie małżeństwa jest możliwe w wielu przypadkach, które wiążą się z brakiem pełnej świadomości lub woli osoby składającej oświadczenie małżeńskie. Wady oświadczenia, takie jak błąd co do tożsamości, groźba lub pozorność zawarcia małżeństwa, mogą prowadzić do stwierdzenia nieważności małżeństwa, a osoba składająca takie oświadczenie może domagać się unieważnienia. Ważne jest, aby pamiętać, że proces unieważnienia małżeństwa ma określony czas na wniesienie roszczenia, a każda sytuacja jest indywidualna i wymaga dokładnej analizy prawnej.
